niedziela, 24 kwietnia 2016

Podróże Agaty - Titanic the ExhibitionDzisiaj chciałabym Wam napisać o wystawie, która mnie poruszyła. W Pałacu Kultury i Nauki od kwietnia można na chwilę przenieść się w przeszłość i stanąć na pokładzie sławnego Titanica.

Odtworzono wnętrza statku i przechodząc można poczuć zapach świeżej farby. Luksusowe apartamenty, srebrna i porcelanowa zastawa stołowa, robią ogromne wrażenie. Czuje się atmosferę bogactwa i niezwykłości. Wszystko wykonane z największymi detalami. Nawet kajuty klasy III wyglądają lepiej niż pokój  w niejednym polskim schronisku młodzieżowym. 

Gdy już nasycimy oczy tymi cudownościami i zapoznamy się z  historią budowniczych statku , poznajemy ludzi z różnych klas społecznych, którzy z olbrzymimi nadziejami weszli na pokład Titanica – statku najnowocześniejszego na tamte czasy i deklasującego swoim przepychem inne jednostki pływające.
Wszystko jest piękne do czasu, gdy docieramy do miejsca obrazującego zderzenie statku z górą lodową. Samo jej dotknięcie  (tak można podejść i położyć na niej swoją dłoń) powoduje, że na kilka minut ogarnia człowieka chłód. Zimno, które towarzyszy mi w dalszej części wystawy, gdzie wyjaśniane są przyczyny zatonięcia. 

Po 1,5 godziny wychodzę poruszona i nie da się tego opisać słowami. Sądzę, że mimo wysokiej ceny warto obejrzeć to co zostało z Titanica. Pamięć o ludziach, którzy tam zginęli nie ustanie, ale wraku statku i tego co zabrał ze sobą na dno, możemy już nigdy nie zobaczyć. Titanic leżący na głębokości 4000 km niszczeje w zastraszającym tempie…
  
Link do strony ze szczegółami wystawy tu

Pamiątka z wizyty:
 

  p.s. na wystawie nie można robić zdjęć...

3 komentarze:

  1. musiała być świetna przygoda, szkoda, że nie można robić zdjęć...

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam o tej wystawie i jakoś mnie nie zachęciła, ale po Twojej relacji może się skuszę latem:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawa relacja, Titanic to wręcz wspaniała legenda.

    OdpowiedzUsuń