piątek, 29 maja 2015

Podróże Agaty - Sandomierz

W zasadzie ten post powinnam zatytułować "Śladami Ojca Mateusza". ale niech tak pozostanie. Korzystając z urlopu wybrałam się do Sandomierza, którego większość z nas zna z planu serialu. Na miejsce dotarłam pekaesem, aczkolwiek muszę zaznaczyć, że dworzec autobusowy znajduje się w znacznej odległości od Starego Miasta, dlatego wygodne buty są tutaj obowiązkowe :-). Jak kupujecie bilet do Sandomierza to od razu zaopatrzcie się w powrotny - w Sandomierzu nie ma kasy biletowej.
W drodze do Starówki warto zajrzeć do Kościoła pw św. Józefa dalej do św. Michała i już jesteśmy przy Bramie Opatowskiej - gotyckiej z XIV wieku, jedynej zachowanej. Kiedyś do miasta prowadziły aż 4 bramy.
Nie będę zanudzać historią tego pięknego miasta. Pokażę tylko najciekawsze miejsca, które odwiedziłam i które znamy z kadrów serialu. Miłego oglądania :-)Brama Opatowska i widok z jej szczytu na Rynek Starego Miasta
Gotycki ratusz z XIV wieku - tutaj jest wyjście z podziemnej trasy turystycznej
 Studnia na Rynku Starego Miasta

Barokowa dzwonnica wybudowana w latach 1737-1743 - tutaj można zwiedzać piwnice, gdzie przetrzymywano księży nieposłusznych władzy carskiej.

Wnętrze gotyckiej Bazyliki Katedralnej

Zamek Kazimierzowski - kiedyś znajdowało się tutaj więzienie


Dom Długosza skrywający wiele ciekawostek:

 manuskrypt

stopy słonia

 haftowany modlitewnik

sakiewka na tytoń ze skóry i koralików


 Urząd Miasta Sandomierza


Na koniec "Ucho igielne" czyli furta dominikańska, którą można było wyjść z miasta, gdy wszystkie bramy były już zamknięte. I w ten sposób kończę wycieczkę, żegnając się z Wami. Mam nadzieję, że miło spędziliście ze mną czas i może sami wybierzecie się w odwiedziny do Ojca Mateusza :-)

p.s. niestety zdjęcia do serialu były kręcone do 9 maja, więc nie miałam przyjemności zobaczyć aktorów. W zamian za to spotkałam przemiłych mieszkańców Sandomierza, których przy okazji pozdrawiam :-)

4 komentarze:

 1. Cudowne miasteczko. Byłam tam w zeszłym roku i na prawdę wspaniale wspominam ten czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam ale już dość dawno, dziękuję za odświeżenie wspomnień ze spacerów po tym pięknym mieście :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj muszę wziąć z Ciebie przykład i odwiedzić to piękne miasto. Dzięki za fajną wycieczkę :)
  Pozdrawiam Dorota

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne miejsce. Nigdy tam nie byłam :)

  OdpowiedzUsuń